libpam-ldap 184-8 - en to ca translation catalogue (17 entries)

note: Type: string Description
en: LDAP administrative account:
ca: Compte administratiu de LDAP:

note: Type: string Description
en: Please enter the name of the LDAP administrative account.
ca: Introduïu el nom del compte administratiu de LDAP.

note: Type: string Description
en: This account will be used automatically for database management, so it must have the appropriate administrative privileges.
ca: Aquest compte s'emprarà automàticament per a la gestió de base de dades, per tant ha de tenir els privilegis administratius apropiats.

note: Type: password Description
en: LDAP administrative password:
ca: Contrasenya administrativa de LDAP:

note: Type: password Description
en: If this field is left empty, the previously stored password will be re-used.
ca: Si aquest camp es deixa buit, s'emprarà l'anterior contrasenya emmagatzemada.

note: Type: boolean Description
en: Does the LDAP database require login?
ca: La base de dades d'LDAP requereix d'autenticació d'accés?

note: Type: string Description
en: Distinguished name of the search base:
ca: Nom distingit de la base de la cerca:

note: Type: select Choices
en: clear
ca: clar

note: Type: select Description
en: Local encryption algorithm to use for passwords:
ca: Algorisme local de xifrat a emprar per a les contrasenyes:

note: Type: select Description
en: The PAM module can encrypt the password locally when changing it, which is recommended:
     * clear: no encryption. This should be chosen when LDAP servers
       automatically encrypt the userPassword entry;
     * crypt: make userPassword use the same format as the flat
       local password database. If in doubt, you should choose this option;
     * nds: use Novell Directory Services-style updating. The old
       password is first removed, then updated;
     * ad: Active Directory-style. This creates a Unicode password and
       updates the unicodePwd attribute;
     * exop: use the OpenLDAP password change extended operation to update the
       password.
ca: El modul PAM pot xifrar la contrasenya localment quan es canvia, que és la opció recomenada:
     * clar: no xifrat.
     * crypt: 
     * nds: 
     * ad: 
     * exop:

note: Type: select Description
en: LDAP version to use:
ca: Versió de LDAP a utilitzar:

note: Type: string Description
en: LDAP login user account:
ca: Compte d'accéss de l'usuari de LDAP:

note: Type: string Description
en: Please enter the name of the LDAP account that should be used for non-administrative (read-only) database logins.
ca: Introduïu el nom del compte de LDAP que s'ha d'utilitzar per accessos no administratius (de només lectura) a la base de dades.

note: Type: string Description
en: LDAP server URI:
ca: URI del servidor LDAP:

note: Type: string Description
en: Please enter the Uniform Resource Identifier of the LDAP server. The format is 'ldap://<hostname_or_IP>:<port>/'. Alternatively, 'ldaps://' or 'ldapi://' can be used. The port number is optional.
ca: Introduïu l'Identificador Uniforme del Recurs (URI) del servidor LDAP. El format és «ldap://<nom-de-l'hoste_o_IP>:<port>/». També es pot fer servir «ldaps://» o «ldapi://». El número de port és opcional.

note: Type: password Description
en: Password for LDAP login user:
ca: Contrasenya per l'usuari de LDAP d'accés autenticat:

note: Type: boolean Description
en: Manage libpam-ldap configuration automatically?
ca: Gestiona automàticament la configuració de libpam-ldap?
